Jak závodit & pravidla

Jak závodit?

Pro nováčka nebo návštěvníka jiných spřátelených SIMracingových webů je možná na první pohled vše nepřehledné, proto sem dáváme jednoduchý postup, jak vstoupit do závodu. Možností je, samozřejmě, více, ale na to časem každý přijde sám.

1) Na stránkách klikněte v menu na Kalendář, kde se zobrazí přehledně celý kalendářní měsíc, kde jsou vypsané závody.

2) Pokud je ve vybraný den závod, který Vás zajímá, odklikněte odkaz (většinou s názvem auta nebo série) a otevře se detail o datu a čase závodu. Detail obsahuje link (webová stránka) s propozicemi závodu. Po odkliknutí se otevřou propozice závodu, které obsahují informace o datu pořádání, restrikcích, aut, pneumatikách, trati atd. nebo odkaz na ligu, kde se závod jede.

3) Do závodu není nutné (až na výjimky) se přihlašovat-registrovat. Stačí pouze v daný termín mít zapnutou hru a připojit se na server v multiplayeru nebo najít příslušné lobby (heslo je vždy v detailech vypsaného závodu). Pokud je potřeba registrace, najdete v popisu závodu informace nebo odkaz na discord.

4) Samotný závod se řídí pravidly viz níže

5) Po skončení závodu admin vyfotí screenshot obrazovky a umístí na web a vloží body do tabulky šampionátu (nebo systém vyhodnotí výsledky samostatně).

Pravidla závodění:

I. Odkazujeme se na reálná  pravidla  GT World Challenge powered by AWS řídící se FIA International Sporting Code. Výjimky, viz. níže, stanovují Administrátoři za podpory jezdců.

II. Nad rámec pravidla FIA, které se nedají přenést do virtuálních závodů jsou tato pravidla:

 1. O restartech závodu rozhoduje administrátor závodu. Do té doby než administrátor vyhlásí samotný restart nebo virtuální safety car (VSC), neopouštějte závod. Administrátor dá pokyn, jak se seřadit a jak bude závod dál pokračovat. V případě výpadku serveru (PSN), pokud nebude odjeta více jak půlka závodu, bude se závod restartovat a pokračovat v pořadí a v čase, ve kterém se jezdci nacházeli v době výpadku. Při odjetí více jak půlky závodu se bude bodovat pořadí před výpadkem.
 2. V kvalifikaci je zakázáno skákat do pitu (ESC). Jezdci vyjíždějící z pitu dávají přednost těm, co jedou ostré kolo.
 3. V zaváděcím kole držet svoji pozici z kvalifikace. V double file je zakázáno zahřívat pneu-brzdy.
 4. Jezdec má právo na závodní stopu, dokud se žádnou částí svého auta nepřekrývá s jiným autem nebo pokud v místě zatočení (turn in) vedoucího auta do zatáčky mají přesah. V tomto okamžiku si musí dát takový prostor, aby spolu nekolidovali.
 5. Účelné blokování nebo vytlačení ohrožující jezdce nebo plynulý průběh závodu je zakázané.
 6. Účelná změna směru jízdy v brzdné stopě je zakázána.
 7. Při bránění pozice má jezdec právo 1-krát měnit směr jízdy. Více změn bude považováno za blokování soupeře.
 8. V případě chyby, vyjetí mimo trať atd.  musí být dána přednost ostatním jezdcům, do té doby než bude možné se bezpečně otočit-najet zpět na trať a pokračovat v závodě.
 9. Při výjezdu z pitu nepřejíždět PIT LINE.
 10. Limit tratě je daný bílou čárou lemující trať (obrubník není považován za rozšíření limitu trati).  Vozy musí mít neustále alespoň dvě kola v rámci limitů trati. Výjimky dané specifikací tratě budou upřesněny v briefingu před závodem.
 11. V závodě a v kvalifikaci  je zakázáno využít “ESC” (zejména v ACC). Jezdec musí vždy v kvalifikaci zajet minimálně do pit lane (ideálně ke svému boxu) a pak teprve může dát ESC (Return to pit).
 12. V kvalifikaci a závodě je zakázán chat ve hře.
 13. Jezdci musí respektovat modré vlajky a bezpečně a čitelně pustit před sebe závodníka o kolo (i více) rychlejšího a to v závodě maximálně do půl kola (v kvalifikaci okamžitě) a to vždy na bezpečném místě.   

O dalších penalizacích rozhodne admin po skončení závodů. Penalizaci lze vyžádat podáním protestu do 24 h od ukončení závodu, podmínkou je zaslání videa (linku) administrátorovi (rubrika na discordu). Protest může dát jen účastník nehody nebo kolize. Penalizace může dát i admin závodu (hromadné kolize atd.).

Pokud budete chtít s něčím poradit, nebojte se napsat na email: eisy@pitlaneclub.cz nebo v naší facebookovské skupině: https://www.facebook.com/groups/pitlaneclub/

nebo na discordu:
https://discord.gg/SAWETMF