24h Spa: Tým Marc VDS se konečně dočkal vítězství

24h Spa: Tým Marc VDS se konečně dočkal vítězství

BMW Sports Trophy Team Marc VDS se postaral o první velký triumf vozu BMW Z4 GT3 ve vytrvalostních závodech. Belgická stáj sahala po vítězství ve Spa-Francorchamps už několikrát, ale vždy jí kousek chyběl. Letos si vše vynahradila.

#45 BMW SPORTS TROPHY TEAM MARC VDS (BEL) BMW Z4 GT3 DIRK WERNER (DEU) AUGUSTO FARFUS (BRA) MAXIME MARTIN (BEL)

Posádka Nick Catsburg, Lucas Luhr, Markus Palttala se vedení ujala v průběhu 19. hodiny závodu a pod šachovnicovou vlajkou projelo její BMW #46 s náskokem celého jednoho kola před Audi R8 LMS #2 týmu Belgian Audi Club WRT, za jehož volantem se střídali Nico Müller, Frank Stippler a Stéphane Ortelli. Tým Marc VDS tak zkřížil plány Audi, které ve Spa obhajovalo loňskou výhru a s R8 LMS nové generace chtělo navázat také na triumf při květnové čtyřiadvacetihodinovce na Nürburgringu.

24H SPA-FRANCORCHAMPS 2015: Výsledky závodu (PDF)

Sestřih nejlepších momentů:

Od nočních hodin byl souboj na špici záležitostí čtyř vozů a významnou roli v něm hráli také Dirk Werner, Maxime Martin a Augusto Farfus s druhým BMW (#45) týmu Marc VDS, které však v průběhu 19. hodiny vyřadila technická závada.

Smutek v belgické stáji však netrval příliš dlouho, neboť teď přišly velké chvíle BMW #46. Za teplejšího počasí, které závod v neděli provázelo, začal vůz fungovat skvěle a vynikající výkon podal při svém trojitém stintu také Nick Catsburg, jenž předjel Stéphana Ortelliho a následně si dokázal vybudovat rozhodující náskok.

Přitom úvod závodu byl pro BMW #46 hodně dramatický. Penalizace v podobě povinného průjezdu boxovou uličkou, kterou posádka inkasovala kvůli předjíždění pod žlutými vlajkami, a špatná volba pneumatik za proměnlivého počasí srazily trojici Catsburg, Luhr, Palttala po čtyřech hodinách až do čtvrté desítky průběžného pořadí.

V belgické čtyřiadvacetihodinovce zvítězilo BMW poprvé od roku 1998, kdy byl závod ještě vypsán pro cestovní vozy.

Audi se tentokrát muselo v Ardenách spokojit „pouze“ s druhým a třetím místem, když za již zmíněným Audi #2 dojela do cíle další nová „er-osmička“ v barvách týmu Phoenix Racing (#5), jejíž posádku tvořili Christopher Mies, Nicki Thiim a Christian Mamerow.

V průběhu závěrečné hodiny přišli o umístění na stupních vítězů Nico Bastian, Stef Dusseldorp a Daniel Juncadella, kteří s Mercedesem #99 patřili k největším hrdinům závodu. Vůz německé stáje ROWE Racing v nočních hodinách dlouho vedl a v neděli se stále držel v první trojce. Porucha vodního čerpadla však znamenala konec nadějí a odstoupení necelou hodinu před koncem.

Mercedes týmu ROWE se vedení ujal před koncem šesté hodiny závodu, kdy z prvního místa havaroval Laurens Vanthoor, jenž společně s Reném Rastem a Markusem Winkelhockem obhajoval ve Spa vítězství. Audi #1 ztratilo následnou opravou v boxech pět kol a v závěru závodu mělo problémy s převodovkou, přesto závod dokončilo. Do cíle tak dojely všechny čtyři nové „er-osmičky“, neboť vůz #6 týmu Phoenix Racing a posádky Marcel Fässler, André Lotterer skončil pátý absolutně.

Ve třídě Pro-Am Cup získala double italská stáj AF Corse. Zvítězilo Ferrari #47 posádky Gianmaria Bruni, Alessandro Pier Guidi, Stéphane Lemeret, Pasin Lathouras, které zároveň obsadilo čtvrtou příčku absolutně.

Vůz #47 se ujal vedení už v úvodní fázi závodu poté, co z první pozice havaroval Andrea Piccini s Ferrari #11 týmu Kessel Racing. Tento incident způsobil jeden z mnoha výjezdů safety carů, které v dramatickém závodě na trati v součtu strávily více než čtyři hodiny.

Do cíle nedojelo ani jedno z dvojice nových Lamborghini Huracán GT3, odstoupily také oba tovární Bentleye i Audi #75 českého týmu ISR, s nímž Filip Salaquarda havaroval v průběhu páté hodiny závodu. Nástrahy belgické čtyřiadvacetihodinovky nezdolaly ani Mercedesy GT Russian Teamu, které se připravují v Praze.

Letošní sezonu Blancpain Endurance Series uzavře 20. září tříhodinovka na německém Nürburgringu.
Autor: Zdeněk Zelenka

Zdroj: http://www.lemans-mania.cz/24h-spa-tym-marc-vds-se-konecne-dockal-vitezstvi/

Comments

  1. Hustý video, pěkný karamboly 😉

  2. Konečně i tady skončila nadvláda Audi 🙂

Leave a comment