Le Mans: Porsche se vrací na trůn díky posádce nováčků

Le Mans: Porsche se vrací na trůn díky posádce nováčků

Před rokem se tovární tým Porsche do Le Mans vrátil a o dvanáct měsíců později slaví dvojnásobné vítězství. Na seznamu vítězů závodu 24h Le Mans dnes přibyla jména Earla Bambera, Nica Hülkenberga a Nicka Tandyho. Jako druzí dojeli do cíle jejich týmoví kolegové Timo Bernhard, Brendon Hartley a Mark Webber. Obhájci loňského vítězství Marcel Fässler, André Lotterer a Benoît Tréluyer s Audi se tentokrát musí smířit s třetím místem.


lemans

Příběh, který se stal vděčným tématem pro motoristická média po celém světě od první chvíle, kdy Porsche oznámilo jeho angažmá, dospěl až do šťastného konce. Nico Hülkenberg se stal po více než dvaceti letech prvním aktivním jezdcem formule 1, jenž dokázal vyhrát čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Stejný kousek se naposledy podařil Yannicku Dalmasovi v roce 1994, kdy Francouz závodil v F1 za Larrousse a na La Sarthe triumfoval s Dauer 962 Porsche.

Hülkenberg ale rozhodně nebyl jezdcem, který by v posádce vítězného Porsche 919 Hybrid #19 převyšoval své kolegy. Klíčem k úspěchu byly skvělé výkony všech tří jezdců. Earl Bamber a Nick Tandy si s německým jezdcem v ničem nezadali a díky tomu se radují ze svého prvního vítězství v Le Mans. Přitom se v případě všech tří jednalo teprve o druhý start s prototypem třídy LMP1 a Hülkenberg s Bamberem byli v Le Mans úplnými nováčky.

V neděli 14. června 2015 se však do historie motoristického sportu nesmazatelně zapsali jako jezdci, kteří pro Porsche vybojovali už 17. vítězství v Le Mans, čímž stuttgartská automobilka posunula vlastní rekord. V nejslavnějším vytrvalostním závodě sportovních vozů na světě přitom Porsche triumfovalo pouhý rok po svém návratu do královské kategorie LMP1.

Autor: Zdeněk Zelenka

Zdroj: http://www.lemans-mania.cz/le-mans-porsche-se-vraci-na-trun-diky-posadce-novacku/

Vysledky: http://www.ceskeokruhy.cz/v-le-mans-po-17-letech-vitezi-porsche/

Comments

 1. par videi se uz dalo najit. ale konecne neco v lepsi kvalite a i se slusnym zvukem. novy ford gt vypada a zni zajimave.
  https://www.youtube.com/watch?v=x95ViD9AUsA&feature=youtu.be

 2. byl to paradni zavod ! Porsche jsem fandil tak jsem rad ze to vyhrali.
  bylo to napinavy kazdou chvili se menilo poradi, bylo dost jezdeckych chyb. Jednou se tam pojedu podivat 🙂

 3. Tady jsou výsledky podle tříd:
  http://www.lemans-mania.cz/wp-content/uploads/2015/06/2015-le-mans-po-24-hodinach-tridy-final.pdf

  Jinak ten poloprodukt od Nissanu totálně vyhořel, ale netušil jsem, že nebyl ani jeden klasifikován!!!

Leave a comment