Lada Granta TC1: stroj pro WTCC 2014 má křídlo jako hrom a 380 koní

Lada Granta TC1: stroj pro WTCC 2014 má křídlo jako hrom a 380 koní

Lada Granta se v posledních týdnech připomněla hlavně novou verzí liftback, která hraje na city praktičtěji orientované klientele. Dokonce ani nevypadá špatně, její hlavní předností je ale ve srovnání s u nás už prodávaným sedanem hlavně dostupnější a lépe využitelný zavazadlový prostor řešený podobně jako u tuzemské Škody Octavia. Lada už ale delší čas dává najevo, že nechce svůj image budovat jen na podobných hodnotách – prodává také Grantu Sport, která se ovšem snaží být též především dobrou koupí. Stvořila ale rovněž závodní stroj stejného jména, který se několikrát zúčastnil závodů seriálu WTCC.

Že nešlo o nahodilou záležitost, touží Lada dokázat letos a představila nový soutěžák nazvaný Granta TC1. Stalo se tak při příležitosti testů realizovaných na okruhu v Magny Cours, odkud pochází přiložené fotografie i videa. Automobilka tam vůz hlavně krátce ukázala novinářům a představila svůj tým pro letošní rok. Do šampionátu vyrazí s třemi jezdci – Robertem Huffem, který seriál vyhrál v roce 2012, Jamesem Thompsonem, jenž přichází ověnčen titulem šampiona britské série BTCC. K této dvojce se pak přidá i jeden Rus, Michail Kozlovskij. Stáj by tentokrát měla absolvovat celé mistrovství a svou pouť za úspěchy začne 13. dubna v Marakeši.

Tím jsme ale trochu přeskočili samotný vůz, který je pro nás pochopitelně nejdůležitější. Důvodem je, že Rusové o něm mnoho neřekli, a tak můžeme především ze vzhledu odvodit, že jde o auto ušité na míru novým pravidlům WTCC, podle nichž připravovala svůj závoďák i Honda. Lada tedy řekla jen tolik, že auto je ve srovnání s předchůdcem o 50 kg lehčí (1 150 kg) a je o 20 mm blíže k zemi. My pak vidíme, že používá 18″ kola, upravené podběhy a novou aerodynamiku, které vévodí zadní přítlačné křídlo. Pod kapotou se nachází motor 1,6 turbo, který generuje až 380 koní, což se zmíněnou hmotností slibuje zajímavé představení.

Lada_Granta_TC1_WTCC_2014_prvni_04_800_600 Lada_Granta_TC1_WTCC_2014_prvni_03_800_600

Mnoho dalšího vám zatím říci nemůžeme, snad krom toho, že Granta TC1 absolvovala ve Francii 29 ostrých kol bez zaváhání. Je prvním zcela odhaleným soutěžákem WTCC pro letošní sezónu, v níž se krom zmíněné Hondy postaví také Citroënu C-Elysée WTCC. Jak se komu bude dařit, uvidíme, své cíle Rusové konkrétně nezmínili…

Zdroj: http://www.autoforum.cz/predstaveni/lada-granta-tc1-stroj-pro-wtcc-2014-ma-kridlo-jako-hrom-a-380-koni/

Comments

  1. Cile rusu jsou jasne krym odesa vychodni ukraina mir bezpeci zavrit pusi riot))))))))

Leave a comment