BMW M4 DTM 2014

BMW M4 DTM 2014

Nové M4 pro seriál DTM odstartuje do sezóny 2014. Hmotnost dosahuje i s řidičem jen 1 110 kilogramů, výkon 487 koní produkuje atmosférická V8.

O očekávaném kupé M4 z Mnichova jste si toho u nás mohli přečíst nespočet, od úniků přes detaily o technice a podrobné oficiální představení až po první videa se zvukem výfuků nebo nedávné fotografie z jízd na sněhu. Jenomže nyní se dostává na scénu také závodní derivát M4 pro DTM. Ten je poháněn atmosféricky plněným osmiválcem, nikoli tedy třílitrovým řadovým šestiválcem S55 B30 přeplňovaným dvojicí turbodmychadel, jaký vozí pod přední kapotou sériové M3 Sedan a M4 Coupé.

Vývoj nového závoďáku začal před loňskou sezonou a nyní je definitivně připraven představit se na konci března při příležitosti oficiálních testů v Budapešti. Poté bude před ostrými starty k vidění ještě jednou v polovině dubna na německém okruhu Hockenheim. Fandové motorsportu a na něj odkazující divize M BMW mají důvod k oslavě. Rozhodně se bude na co koukat, jelikož nový speciál pro závody Deutsche Tourenwagen Masters postavený na základech BMW M4 váží s použitím lehké konstrukce pouhých 1 110 kilogramů a to dokonce s řidičem za volantem. K tomu přičtěte nezbytně dechberoucí aerodynamické vlastnosti a přítlak, který bude držet vůz na dráze doslova jako přilepený.

Závodní vůz z Mnichova je 4 775 milimetrů dlouhý, 1,95 metrů vysoký a jen 1,2 metru vysoký, přičemž stojí na osmnáctipalcových kovaných kolech omotaných pneumatikami Hankook. Ty zadní bude pořádně trápit přeplňování prostý čtyřlitrový osmiválec P66 o výkonu 480 koní a točivém momentu 500 Nm, který vozu umožňuje zrychlit z klidu na stokilometrovou rychlost za méně než 3 sekundy. Točivý moment přenáší na zadní kola šestistupňová sekvenční převodovka, které samozřejmě nechybějí pádla na volantu. V pravém slova smyslu bychom to čistokrevným volantem nenazvali, ale s náležitě ostrým řízením bude asi fungovat dobře.

Na trati bude M4 DTM těžit ze stavitelného podvozku s dvojitými lichoběžníky a zavěšením pushrod. Tlumiče samozřejmě také bude moci závodní tým nastavovat. Jiné než famózní nemůže být hydraulicky ovládaná brzdová soustava s větranými kotouči a lehkými brzdovými třmeny. Při nahlédnutí do interiéru se samozřejmě dočká pozorovatel jen a pouze toho nejnutnějšího, tedy pedálů, volantu, telemetrických přístrojů, bezpečnostního rámu a sedačky. Oficiální závodní premiéry se tahle nekompromisní M4 dočká 4. května na Hockenheimu, při příležitosti startu nové sezóny šampionátu DTM.

Zdroj: http://www.autoforum.cz/predstaveni/bmw-m4-dtm-2014-special-s-vykonem-487-koni-a-fantastickou-aerodynamikou/

Comments

Leave a comment