Srovnání pCARS2 vs GTS

Srovnání pCARS2 vs GTS

Sice od jsou to hry, které se nedávají srovnávat, ale stále to někdo řeší, tak můj pohled po měsíci hraní Gran Turisma Sport. pCARS 2 je už druhá verze simulátoru a oproti jedničce už dost propracovaná. Gran Turismo Sport je první verze na PS4 a od začátku tvůrci prohlašují, že to není pokračování Gran Turisma 6, ale samostatná verze na on-line závody, které pořádá FIA (Po updatu 1.09 a přidání off-line obsahu je vidět, že jejich koncepce nevyšla :D.

Recenzuji z pohledu pořádání on-line závodů, takže nehodnotím kariéru, autoškoly, barvičky aut apod. jen on-line lobby a chování auta v něm.

Nemám rád dlouhé recenze, takže základní údaje na stupnici od 1-5 (jako ve škole :D)

Project Cars 2 Gran Turismo Sport
Jízdní model 2- 3-
 Některá auta naprosto skvělá a realistická. Nové modely aut v pcars2 jsou opravdu výborné, převzatá auta z jedničky mají bugy a chovají se nerealisticky. Auta mají lepší grip (kritizuji od pcars1, že je upraveno pro joypady) a lepší brzdy. Tratě mají nerovnosti, ale někdy jsou tam i uměle dotvořeny, obrubníky hodně rozhazují. Výjezd mimo trať moc nezpomalí.  Je to pokračování GT6, slušný průměr, ale zázrak to není. Auta mají horší grip. Horší brzdy a jsou skoro všechny v základním modelu hodně nedotáčivá. Tratě jsou úplně rovné, jede se na všech okruzích jak po kolejích, obrubníky se dají dobře cutovat, auto rozhodí málokdy. Výjezd mimo trať hodně zpomaluje. GT úplně zapomíná na teplotu pneu a nejdou nikdy přehrát nebo naopak pomalou jízdou jezdit na studených.
(edit: po updatu 1.06 výrazně upravená trakce, takže auta jsou lepivější. Pro mne osobně velká výhoda oproti pcars2 byla tímto updatem ztracena)
 Online lobby  2-  3
Spoustu chyb, vykopávání z lobby, před startem si nepamatuje strategie, random počasí nedává všem stejné podmínky apod.

+ kvalifikace, změna počasí, času, povinné pity
+ manuální pity (a hlídání rychlosti)
+ pozvání do lobby
– nemožnost zakázat použití pneu (třeba všem jen tvrdé)
– chybí parc ferme
– možnost ulívání startů
– studené gumy u některých aut při výjezdu z pitu v tréniku/kvaldy
– opotřebení gum jen dvě možnosti
– při loadování hráče do lobby brutální laggování
– po posledním updatu zpřísněny penalizace, někdy až zbytečně

I po posledních updatech, když se stabilita lobby zlepšila, některým jezdcům se při startu dá automatická jízda nebo zůstanou stát.

+ nastavení povinných pneu
+ nastavení výkonových stropů (včetně RV)
+ opotřebení gum (velká stupnice)
– chybí kvalifikace
– chybí změna počasí
– chybí změna času
– chybí povinné pity
– automatické pity
– chybí parc ferme
– automatický start
– nejde zvát hráče do lobby
– zprůhledňování
– chybí modré vlajky
– hodně volné penalizace za zkracování trati
– těžké poškození není realistické, i s hodně poškozeným autem se dá dojet do pitu a opravit
– volitelné HUD údaje
– nejde nastavit mechanické poškození (takže můžete podražovat z 6. na 1. a nic se nestane, brzdy jsou stále optimálně zahřáté atd.)

 Setup 2  3
Velká možnost nastavení (což je pro někoho zase vopruz) a oproti jedničce už konečně možnost nastavení parametrů pro levou a pravou stranu auta
+ nastavení tlaku pneu
+ nastavení tlak brzd
+ posílání setupů
– některá auta nemají nastavitelnou převodovku
Okopírovaný model z GT5,6, hodně málo nastavování, auta jsou nejrychlejší při větším přítlaku i na tratích, které tolik přítlak nepotřebují.
– nejde nastavit tlak v brzdách
– nejde nastavit tlak v pneumatikách
– setupy nejdou sdílet
 Zvuk  3  3
 Zvuk horší nez v pCARS 1  Zvuk lepší než v GT6, ale pořád to není taková pecka, jako třeba pCARS1.
Obsah 2 4-
Velký obsah, plus možnost dokupování DLC
+ Více jak 190 aut + už vydané DLC
+ 130 tratí (32 původních a k tomu historické verze tratí)
Malý obsah, nemožnost dokupování DLC, ale ve stylu GT6 vyjezdit kredity na další auta. Počet aut není tak úplně  špatný, ale počet tratí je žalostný. Po měsíci provozu, žádný update s obsahem.
– 163 aut (z toho velký obsah visionů)
– 17 tratí (6 původních tratí)
Grafika 3- 2
Grafika vylepšená oproti jedničce, ale stále je to neostré, přesvícené. Skvělá grafika aut, tratí.  Nicméně jsem čekal okousek lepší grafiku tratí a okolí, animace diváků atd. a větší podporu VR (nefunguje při on-line závodech)

Z hodnocení vyplývá, že GT Sport je horší hra a ona opravdu je. Po 4 letech od vydání PS4 a GT6 (na PS3) jsem čekal naprostou bombu i vzhledem k tomu, že pCARS už má druhou verzi, která reflektuje na některá přání fanoušků a vyšla Assetto Corsa, která předvedla skvělý jízdní model. PD se mohla poučit z těchto her a vytvořit další legendu, kterou kdysi GT bylo, ale KAZ se zavřel do svého světa a vypustil tento nedodělek, který buď čeká kompletní rebuild nebo zapomnění, jako byla GT6 a očekávání další verze GT.

GT těží jen z toho, že na PS nikdy žádný jiný simulátor nebyl tak populární a má stále tolik fandů a proto i zde na Pitlane Club CZ & SK převážně budeme pořádat závody v GT, protože je zatím slušná účast a závody jsou zajímavé.

Comments

  1. v hodně věcech s tebou souhlasím, v některých ne, ale to už tak je, co člověk to názor, ale v zásadě ano. Hodně neduhů způsobí připojení, nastavení tv atd., za sebe bych ještě dodal, že zpětná vazba u GT je zcela tragická o proti zcela propracované v PC2.

Leave a comment