Jak to bude ve Spa?

Jak to bude ve Spa?

Druhá polovina sezóny F1 začíná na pravděpodobně nejgrandioznějším okruhu v kalendáři: Spa-Francorchamps, který charakterizuje 7 km dlouhé kolo, vysoké rychlosti, velké převýšení, rychlé zatáčky a proměnlivé počasí. Na vyrovnání se s tak širokým výčtem požadavků byly povolány nejuniverzálnější pneumatiky z celé nabídky, proto Pirelli nominovalo středně tvrdé pneumatiky P Zero White a měkké P Zero Yellow: nejčastější kombinací ze všech letos dosud odjetých Velkých cen. Je velice pravděpodobné, že během závodního víkendu přijdou ke slovu také intermediální pneumatiky Cinturato a mokré pneumatiky, to je dáno mikroklimatem regionu.

Paul Hembery, šéf motorsportu Pirelli: „Pro Spa-Francorchamps jsme nominovali stejné pneumatiky jako pro Hungaroring – který se nakonec ukázal být nejnapínavějším závodem sezóny – ale oba okruhy se v mnoha ohledech zásadně liší. Zatímco Hungaroring je úzký a zatáčkovitý, Spa-Francorchamps je otevřené a rychlé, což z něj činí favorita všech jezdců. Pneumatiky musí v mnoha směrech odolávat vysokému zatížení, protože na ně působí řada různých sil, ale teploty mají tendenci zůstávat relativně nízké, takže středně tvrdé a měkké pneumatiky představují nejlepší kompromis mezi výkonností a životností. Spa-Francorchaps je závod, ve kterém se může stát cokoli, vyjetí safety caru a změna počasí jsou velice pravděpodobné. Strategie tak bude stejně důležitá jako schopnost každého týmu neustále číst závod a rychle reagovat na nabízené příležitosti. Nedávná 24h ve Spa-Francorchamps – což je náš největší podnik z celé sezóny – přinesla ve své první polovině tolik změn ve vedení závodu, že se to dalo sotva počítat, stejně jako nejrůznějších incidentů a vyjetí safety caru. To jen ukazuje jak atraktivní a nepředvídatelné závodění tento úžasný okruh umí nabídnout.“

Největší výzva pro pneumatiky:
Zvládnutí velkého zatížení pneumatik je pro úspěch ve Spa-Francorchaps jeden z klíčových aspektů. Nejsou to jen síly působící v zatáčkách, při brzdění a akceleraci, ale také síly vznikající při změnách sklonu tratě, typickým příkladem je známý komplex Eua Rouge-Raidillon (kde na strukturu pneumatiky a její ramenní oblast působí svislé zatížení 1G).

 

Největším problémem proměnlivého počasí ve Spa-Francorchamps je, že několik různých variant počasí zaznamenáte v průběhu jednoho kola. To za deště činí výběr správných pneumatik velice obtížným. Je možné, aby v jedné části okruhu byla trať zcela mokrá a v jiné části naopak naprosto suchá. Odvod vody je rovněž problém a je velice jednoduché chytit akvaplanink na proudu vody tekoucím napříč tratí.

Středně tvrdé pneumatiky optimálně fungují v širokém rozsahu nízkých teplot – to často bývá případ Spa-Francorchamps. Měkké pneumatiky se naopak více hodí pro vyšší teploty.

Strategie z loňského závodu a jak bylo dosaženo vítězství: Daniel Ricciardo vyhrál pro Red Bull druhý závod v řadě (třetí vítězství jeho kariéry), když startoval z pátého místa a 44 kol dlouhý závod odjel se strategií dvou zastávek v boxech. Dva stinty absolvoval na měkkých pneumatikách a závěrečný stint na středně tvrdých. V boxech stavěl v 11. a 26. kole. V samotném závěru na středně tvrdých pneumatikách zajel nejrychlejší kolo závodu a podtrhl tak stálou výkonnost směsi i po dlouhém stintu.

Očekávaný rozdíl výkonosti obou směsí: 1,8-2,0 sekundy na kolo.

Autor: Josef Hora

Zdroj: http://www.ceskeokruhy.cz/jak-to-bude-ve-spa/

Comments

Leave a comment